Personal

Personalavdelningen

Personalavdelningen omfattar kommunens personal- och löneenhet och är en av tre staber inom kommunledningsförvaltningen. Enheten svarar för stöd till förvaltningar och kommunstyrelse i personal- och förhandlingsärenden samt löneadministrativa frågor.

Våra övergripande uppgifter finns bl a inom följande områden

  • Arbetsrätt
  • Jämställdhet och Mångfaldsfrågor
  • Kompetensutveckling
  • Lönepolitik och förhandlingar
  • Pensioner och försäkringar
  • Personal- och ledarutveckling
  • Löneadministration
  • Rekrytering  
  • Samverkan och medbestämmande
  • Arbetsmiljö- och rehabiliteringsfrågor

 

Läs mer om personalpolitiken-2015-2018.pdf och våra Personalstrategier här.

Vill du ha mer information om personalenheten så är du välkommen att kontakta oss.

Kontakter

Personalchef
Jonas Jönsson
Tel 0454-811 31  
jonas.jonsson@karlshamn.se

Personalstrateg
Emma Aldén
Tel 0454-81311  
emma.alden@karlshamn.se

Personalutvecklare
Lisa Andersson
   lisa.andersson@karlshamn.se

Personalutvecklare
Maja Andersson
Tel 0454-81037  
maja.andersson@karlshamn.se

Personalhandläggare
Manuela Andersson
Tel 0454-81750  
manuela.andersson@karlshamn.se

Personalhandläggare
Maria Appert
Tel 0454-811 30  
maria.appert@karlshamn.se

Personalutvecklare
Evelin Berg
Tel 0454-81307  
evelin.berg@karlshamn.se

Personalstrateg
Marie Björnsson
Tel 0454-81151   
marie.bjornsson@karlshamn.se

Personalstrateg
Ingeborg Braun
Tel 0454-811 32  
ingeborg.braun@karlshamn.se

Personalhandläggare
Marie Gunnarsson
Tel 0454-81314  
marie.gunnarsson@karlshamn.se

Administrativ samordnare
Lasse Heimlander
Tel 0454-81602  
lasse.heimlander@karlshamn.se

Personalutvecklare
Berith Håkansson
Tel 0454-81655  
berith.hakansson@karlshamn.se

Personalhandläggare
Susanne Håkansson
Tel 0454-81650  
susanne.hakansson@karlshamn.se

Personalutvecklare
Tanja Persson
Tel 0454-81751  
tanja.persson@karlshamn.se

Administrativ assistent
Charlotta Sylvander
Tel 0454-81879  
charlotta.sylvander@karlshamn.se

Personalhandläggare
Helen Törmälä Börjesson
Tel 0454-81302  
helen.tormalaborjesson@karlshamn.se
  • Publicerat: 2017-09-20 av maria.appert@karlshamn.se
Webbredaktörsinloggning

| Glömt lösenord?