Förvaltningskontor

Utbildningsförvaltningen ansvarar för:

  • förskola
  • grundskola
  • grundsärskola
  • fritidshemsverksamhet för barn och ungdom
  • Ire natur- och kulturskola
  • musikskola
  • gymnasieskola
  • gymnasiesärskola
  • kommunal vuxenutbildning
  • eftergymnasial utbildning
  • särskild utbildning för vuxna
  • uppdragsutbildning
  • påbyggnadsutbildning
  • svenska för invandrare (SFI)
  • kultur- och biblioteksverksamhet.

 

Förvaltningskontoret är en stöd- och stabsfunktion för förvaltningens verksamheter  och ger medborgarservice i frågor som rör barnomsorg, skola och utbildning. Personal- och ekonomifunktion är centraliserad, likaså nämndsadministration och registratorfunktion.

Kontakter

Verksamhetschef förskola
Torsten Berg
Tel 0454-813 44  
torsten.berg@karlshamn.se

Verksamhetschef grundskola
Martin Åsman
Tel 0454-813 01  
martin.asman@karlshamn.se

Utvecklingssamordnare
Marie Hemming
Tel 0454-813 22  
Mobil 073-3576440
marie.hemming@karlshamn.se

Utvecklingssamordnare
Matthias Holmesson
Tel 0454-813 24  
Mobil 076-6188801
matthias.holmesson@karlshamn.se

IKT-samordnare
Ingegerd Åberg
Tel 0454-813 23  
Mobil 073-0795918
ingegerd.aberg@karlshamn.se

Systemförvaltare
Anna Nordgren
Tel 0454-813 08  
anna.nordgren@karlshamn.se

Verksamhetssamordnare
Elisabeth Håkansson
Tel 0454-812 08  
elisabeth.hakansson@karlshamn.se

Administrativ samordnare
Madelaine Forsberg
Tel 0454-813 25   
madelaine.forsberg@karlshamn.se

Systemansvarig/adm handläggare
Lise-Lott Truedsson
Tel 0454-812 02  
liselott.truedsson@karlshamn.se

Administrativ handläggare
Camilla Johnsson
Tel 0454-813 04  
camilla.johnsson1@karlshamn.se

Antagningssekreterare
Liselotte Edvardsson Svensson
Tel 0454-815 19  
liselotte.edvardssonsvensson@karlshamn.se

Barnomsorgs-/ekonomiassistent
Britt-Inger Mattsson
Tel 0454-817 35  
britt-inger.mattsson@karlshamn.se
  • Publicerat: 2017-06-13 av madelaine.forsberg@utb.karlshamn.se
Webbredaktörsinloggning

| Glömt lösenord?