Arbetscentrum

 

Arbetscentrum drivs av Karlshamns kommun, i samarbete med Försäkringskassan och Arbetsförmedlingen. Syftet är att skapa arbetsfrämjande åtgärder för arbetssökande och människor med funktionsnedsättning samt även göra en aktiv miljövårdsinsats. Verksamheten är i ständig förändring för att anpassas efter deltagarnas och beställarnas behov.

Arbetscentrum är en arbetsplats där du får möjlighet till anpassade arbetsuppgifter, till det stöd och den hjälp som behövs, för att du ska kunna komma in på den öppna arbetsmarknaden.

Vi har flera olika arbetsområden inom vår verksamhet. Läs mer om respektive verksamhet genom att klicka på namnet. 

Butiken

Cykelverkstad

Smedja & mekanisk verkstad

Snickeri & måleri

Syateljén

Transportgruppen

Trädgård

SKAPA

 

Utöver dessa arbetsområden har vi personal inom vaktmästeri, lokalvård, personaltransportservice och café-/lunchservering.

 

Hitta hit

Kontakter

Platsansvarig
Lars Holmberg
Tel 0454-81145  
lars.holmberg@karlshamn.se

Administratör
Fredrik Tunestål
Tel 0454-81498  
fredrik.tunestal@karlshamn.se

Handledare hantverk och service
Tony Lorentzen
Tel 0733-576158  
tony.lorentzen@karlshamn.se

Handledare syateljé, butik och lokalvård
Jenny Holmevi
Tel 0454-81076  
jenny.holmevi@karlshamn.se

Arbetshandledare smedja och mekanisk verkstad
Brian Janning
Tel 0766-188673  
brian.janning@karlshamn.se

Projektledare SKAPA
Jessica Riedel
Tel 0733-576139  
jessica.riedel@karlshamn.se

Administratör & vägledare SKAPA
Eva-Marie Brorsson
Tel 0454-81179  
Eva-Marie.Brorsson@karlshamn.se

Trädgårdsmästare / Handledare grön rehab & verksamheter för språkpraktik
Anneli Backlund
Tel 0723-899148  
anneli.backlund@karlshamn.se

Handledare verksamheter för språkpraktik
Leif Mattisson
Tel 0709-143386  
leif.mattisson@karlshamn.se

Arbetsledare Arbetsmarknadsgruppen
Hannu Niemi
Tel 0733-576019  
hannu.niemi@karlshamn.se

Butiken
Pilvägen 16,374 34 Karlshamn
Tel 0730-780221  
Öppettider: Måndag-Fredag 09:00-15:30
Beställning av transport

  • Publicerat: 2016-12-14 av annika.bergh@karlshamn.se
  • Etiketter: Arbetscentrum,Butiken,Syateljé,Transportgruppen,Cykelverkstad,Smedja & mekanisk verkstad,Snickeri & måleri,Trädgård,SKAPA
Webbredaktörsinloggning

| Glömt lösenord?